Tersine Mühendislik Nedir?

'Tersine Mühendislik' forumunda Harmless tarafından 31 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Harmless

  Harmless Kurucu

  Mesaj:
  214
  Alınan Beğeniler:
  162
  Tersine Mühendislik (Reverse Code Engineering), çalışmakta olan bir yazılımın kaynak kodlarına erişimi olunmamasına karşın akılcı yöntemlerle sistemin çalışmasını çözmek ve ardından kaynak koda erişme sürecini kapsayan mühendislik alanıdır. Başarılı bir tersine mühendislik işleminde yazılımın çalışma mantığı çözülerek, kaynak kodu tekrardan oluşturulabilir ve yazılım aynı işlevleri yerine getirir şekilde tekrardan yapılandırılabilir.

  Tersine mühendislik işlemlerinde öncelikle yazılımın işlevleri ve gerçekleştirdiği işlemler belirlenir. Daha sonra bu işlemlerin hangi kod yapılarıyla sağlanmış olunabileceği hakkında çıkarımlarda bulunur ve benzer işlevleri meydana getirebilecek kod dizgileriyle yazılım tekrardan oluşturulur. Bu sayede yazılımın kaynak kodu açık olmasa bile yazılımın kaynak kodu özgün bir şekilde elde edilebilir.

  Tersine Mühendislik Nerelerde Kullanılır?
  Bilgisayar ve yazılım dünyasında tersine mühendislik markaların kendini geliştirmek için kullanmayı tercih ettikleri en popüler yöntemlerden biridir. Örneğin Snapchat’in ilk defa özgün olarak sunduğu canlı filtre özelliği kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen ve kullanılan bir özelliktir. Tersine mühendislik sayesinde yazılımcılar bu sistemin nasıl çalıştığı hakkında analizler yapıp, bu algoritmayı ve sistemi çözerek kendi kodlarıyla kaynak kod meydana getirip, bu özelliği farklı yazılımların içerisinde de kullandılar. Tersine mühendislik uygulayarak yazılımın kodlarına erişen ve daha sonradan bu kodları kullanan en önemli isimlerinden birinin de Facebook olduğunu söyleyebiliriz.

  Facebook, yaptığı tersine mühendislik ile Snpachat’in filtre sistemini tekrardan inşa etmiş ve Facebook içerisinde kullanmak üzere yapılandırmıştır. Bu tersine mühendislik işleminde iki farklı açıyı yakalayabiliriz. İlki, sistemi elde etmek için yapılan girişimlerken ikincisi sistemi daha iyi hale getirmektir. Facebook, yalnızca Snapchat’in filtre sisteminin kopyalamakla kalmamış ayrıca daha iyi bir sürümünü hazırlamak için çalışmalar gerçekleştirmiştir.


  Tersine Mühendislik Yazılımları
  Bilgisayar destekli üretim alanında kullanıcılara yardımcı olması amacıyla bazı tersine mühendislik yazılımlarının var olduğu doğrudur. Lakin bizim alanımızdan yani, web teknolojileri ve bilgisayar bilimi açısından konuyu ele alacak olursak tersine mühendislik yazılımlarının olmadığını ve tam olarak hiç birinin işe yaramayacağını ön görebiliriz.

  Tersine mühendislik uygulamasını bir yazılım için meydana getirdiğimizde farklı bir yazılımı kullanarak bir algoritmayı tahmin etmesini beklemek günümüz teknolojisiyle pek mümkün değildir. Bunun yerine yazılım dilinin usta bir yazılımcının tüme varım, tümden gelim gibi yöntemleri kullanarak çıkarımlaması çok daha etkili sonuçlar verecektir.
   
  #R4TO bunu beğendi.
 2. #R4TO

  #R4TO BANNED

  Mesaj:
  117
  Alınan Beğeniler:
  51
  Eline saqlık çok yararlı
   

Bu Sayfayı Paylaş

Share